Funkce PLATBA (v anglické verzi PMT od slova payment) slouží k počítání splátky z půjčky nebo úvěru (anuita). Je jedno jesti se bavíme o hypotékách, spotřebitelských úvěrech, anebo třeba nebankovní půjčkách. Splátka z úvěru je v drtivé většině případů počítaná na základě anuitního splácení.

Vzorec na funkci PLATBA

Než si ukážeme funkci na příkladu, tak se podívejme na to, jak vypadá zápis funkce v Excelu. Funkce má 5 parametrů z čehož 2 nejsou povinné a vrací výši pravidelné splátky, která se platí opakovaně po celou dobu úvěru:

=PLATBA( sazba; pper;  souč_hod;  [bud_hod]; [typ] ) (česká verze Excelu) nebo…

=PMT( ratenper; pv; [fv]; [type] ) (US verze Excelu)

Syntaxe funkce PLATBA

Jak se počítá splátka v Excelu pomocí funkce PLATBA

Pojďme se podívat na praktický příklad. Mějme úvěr, který má tyto parametry:

Jak by vypadal výpočet pravidelné splátky?

Výpočet splátky - anutiy pomocí funkce PLATBA

Parametry funkce PLATBA

  • sazba (rate) – Úroková sazba úvěru v % vztažená k 1 období. Úvěr je splácen 1 měsíčně, proto se sazba vydělí počtem splátek v roce 3%/12=0,25%
  • pper (nper) – Počet období, po které se úvěr splácí. Úvěr splácíme 30 let s měsíční frekvencí splácení, takže pper bude 30*12=360 měsíců
  • souč_hod (pv) – Jistina úvěru, tzn. kolik jsme si půjčili tj 2500000 Kč
  • [bud_hod] (fv) – zůstatková hodnota úvěru po uplynutí doby (pper). Tento parametr je volitelný a pokud ho nezadáme je automaticky roven 0 (úvěr chceme zcela splatit)
  • [typ] (type) – Parametr nabývá hodnot 0,1 a pomocí něho můžeme zvolit, jestli chceme splácet na začátku úrokového období (dopředně) anebo na konci (zpětně). Pokud není vyplněno, tak se má za to, že se úroky platí zpětně – standard.

Návod na splátkový kalendář v Excelu

Když jsme schopni vypočítat výši splátky, neměl by pro nás být problém sestavit jednoduchý splátkový kalendář. Než se na to vrhneme, tak je potřeba vědět základní věc.

Anuitní splátka se skládá ze 2 složek:

  • Úrok – Část splátky jako odměna bance za to, že jsme si půjčili peníze (nesnižuje se nám o něj dluh)
  • Úmor – Část splátky, která slouží k umoření dluhu – o úmor se nám snižuje výše úvěru

Připravíme si tabulku se splátkovým kalendřem, která bude mít 361 řádků (úvěr na 30 let a každý rok 12 splátek + nulté období) a 5 sloupců:

  • Pořadové číslo období (Splátky) – od 1 do 360
  • Splátka (Kč) – bude u všech řádků stejná, resp. je to hodnota kterou jsme si dříve vypočítali (10 540 Kč)
  • Úrok =  Zůstatek * sazba
  • Úmor = Splátka – úrok
  • Zůstatek úvěru = Zůstatek úvěru v minulém období – Splátka

Sloupce Úrok, Úmor a Zůstatek úvěru vypočítáváme přes vzorec a postupně se dopracujeme k tomuto výsledku.

Splátkový kalendář v Excelu

5/5 - (5 votes)

Ing. Jan Zedníček - Data Engineer & Controlling

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Pracoval jsem dříve také jako BI developer, finanční controller a analytik. Vše pro společnosti z oblasti IT, bankovnictví, consultingu a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a občas neúspěšně odpálím pár balónků v golfu 🏌️

Již cca 10 let zapisuji na tento web různé návody určené zejména odborné veřejnosti, studentům a zájemcům o informace z oblastí Business intelligence, korporátních financí a reportingu.

🔥 Přihlašte se do naší Excel facebook skupiny (2.4k+ členů), kde si pomáháme Excel CZ/SK diskuse »

1 comment on “PLATBA (PMT) | Excel – Výpočet splátky a splátkového kalendáře

  1. Zdravím, zvláštní poznatek z praxe.. tak jak si to matematicky vypočítáte, tak Vám to banka nikdy nespočítá. Vždy jsou tam naprosto jiné částky v úrocích/úmoru, o stovky o desetikoruny apod. Například AirBank. Vyexportoval jsem si jejich splátkový kalendář a ty částky tam snad tipujou od oka.. Samozřejmě na konci součty smysl dávají, ale jinak hrůza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *