Když nevíte, zda si pořídit hard disk nebo SSD…

Autor: | 15.4.2018

Dnes již standardně máte na výběr, zda si pořídíte PC s hard disk (HDD) nebo SSD jednotkou. Znalci počítačového prostředí dobře ví, co a proč je lepší. Pro obyčejné uživatele to však může být matoucí a při výběru nového počítače u nich pak rozhodne nakonec bohužel cena, kterou právě ovlivní i zvolený typ disku.

Nevýhody HDD

Princip, na kterém funguje ukládání a řízení počítače z hard disku, je mechanický a dá se říci že dnes už překonaný. Doslova by se to dalo přirovnat ke gramofonové desce v gramofonu. Hard disk tedy obsahuje záznamové plotny (gramofonová deska) a čtecí hlavičky (gramofonová jehla). Rychlost celého procesu, a tím pádem i vašeho počítače, souvisí s otáčením ploten. Rychlost otáček už je ovšem před dána, nejčastěji se setkáte s rychlostmi 5 400, 7 200 nebo 10 000 ot./min.

HDDKdyž máme představu o tom, jak HDD pracuje, můžeme si říct něco o jeho výhodách a nevýhodách. Velké mínus hard disku je právě jeho mechanické fungování. Pohyblivé součásti jsou totiž velmi náchylné k poškození, takže stačí větší otřes obzvlášť, když je disk v pohybu, a zapříčiníte tak jeho poškození a ztrátu veškerých dat.

To je ve většině případech nevratné, protože se poškozená část disku stane nečitelná. Dalším záporem HDD je jeho předem vymezená a omezená rychlost. HDD vás v dnešní době dokáže oslnit především cenou, nikoli však výkonem. Jeho použití je vhodné pro nenáročné uživatele.

Proč použít SSD?

I když tento typ pevného disku spatřil světlo světa už před více jak třiceti lety, na svoji slávu si musel počkat. Chvíli trvalo, než se díky svému vývoji dostal do formy, v které ho známe dnes. SSD pracuje na stejném principu jako SD karty nebo USB a dnes populární flash disky. SSD je složen z paměťových čipů. Čili žádná gramofonová deska, žádné pohyblivé mechanické části. Což znamená hned několik dobrých zpráv pro uživatele PC.

SSDV prvé řadě je to nižší poruchovost a vysoká odolnost. SSD nejsou ani tak hlučné, a navíc mají nižší spotřebu elektrické energie. Jejich bezkonkurenční výhoda je v rychlosti čtení i zápisu, která je způsobena konstrukcí z flash čipů.

Bohužel tolik kladů s sebou nese jeden nemilý zápor, a tím je vyšší pořizovací cena. SSD by měli volit všichni aktivní uživatelé PC, především ti, jež na něm pracují. SSD dokáže zrychlit start operačního systému vašeho počítače více než o polovinu a je také vhodný pro náročné aplikace.

Pořád si nedokážete mezi HDD a SSD vybrat?

Pokud se stále nemůžete rozhodnouot co je pro vašeho plechového miláčka lepší volbou, je to pochopitelné. SSD disky jsou ale dnes již standardem a výměna HDD za SSD dokáže skomírající počítač zcela oživit. I přes vyšší investici, kterou SSD oproti HDD vyžaduje, je implementace nových SSD disků pro plynulý chod vašeho počítače takřka nevyhnutelná. Doporučuji přečíst si povedený článek o velkém porovnání SSD disků.

_______________________________________________________________________________________________

Podčlánková reklama - Biportál doporučuje Intelligent technologies - podniková řešení a školení (Excel, SQL, Power BI)

Intelligent technologies

Když nevíte, zda si pořídit hard disk nebo SSD…
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.