Hodnocení Microsoft Power BI – 10 důvodů proč ho používat

1 Nulové investiční náklady

Power BI používá strategii tzv. freemium modelu. To znamená, že můžete používat zdarma Free verzi, která má sice určitá omezení, ale to Vám určitě vadit pro většinu projektů nebo testování nebude.

2 Power BI komunita so pomáhá

Toto řešení je na trhu už nějaký ten pátek a každý den přibývají noví členové komunity. Uživatelé, programátoři a blogeři, ti všichni Vám pomohou pokud si nebudete vědět rady – v drtivé většině případů Váš problém už někdo před Vámi řešil a vyřešil. Některé zdroje uvádí, že komunita má k začátku roku 2017 přes 5 mil uživatelů a používá ho 200 000 organizací. Google na dotaz Power BI community vrací nespočet výsledků.

Power BI community

3 Jednoduchá tvorba vizuálně perfektních reportů

Reporty v Power BI vypadají skvěle a dají se snadno vyrobit. Mrkněte na některé dashboardy na tomto webu pod tagem Power bi daashboard nebo zde. Stačí se jen přihlásit, napojit se na datové zdroje a report si připravit. Vše je intuitivní a jednoduché. Za 10 minut nemáte co dělat 🙂 U reportů můžete nastavit automatickou aktualizaci dat.

Power BI reporty jsou interaktivní, což je velká výhoda. Manageři a analytici mohou data a trendy vizuální formou analyzovat. Vyzkoušet si to můžete na reportu níže

4 Mnoho datových konektorů

Power BI nabízí široké spektrum konektorů na různé datové zdroje včetně SSaS jako např. Dynamics, Salesforce a Google Analytics, např.:

  • Soubory: Excel, CSV, XML, Text, Složka
  • DatabázeMS SQL Server databáze, MS Access, SQL Server Analysis Services databáze, Oracle databáze, IBM DB2 databáze, MySQL databáze, Postgress SQL databáze, Sybase databáze, TeraData databáze
  • SSaS, Ostatní: MS Sharepoint, Odata Feed, Hadoop (HDFS), AD (Active Directory), MS Exchange, Microsoft Dynamics CRM, Facebook, SAP Business Objects BI Universe, SalesForce Objects, ODBC, Prázdný dotaz (Blankquery)

Pokud ve vaší společnosti používáte CRM Microsoft dynamics 365, Salesforce aj. můžou se uživatelé pohodlně připojit rovnou k CRM účtu a reportovat nad daty. Marketéři ocení možnost přímého napojení a reportování z Google Analytics. Analytici a finanční controlleři zase možnost připojení k SQL databázím.

Samozřejmostí je i reportování nad soubory. Pokud si raději data před reportováním upravujete v excelu, no problem. Tabulky si nachystejte a načtěte do Power BI až po jejich úpravě – máte opravdu hodně možností jak do reportu data dostanete.

5 Úprava dat před reportováním

Nehodí se struktura dat Vašeho datového zdroje k reportování a nebaví vás data upravovat v Excelu? Nevadí, Power BI obsahuje velmi propracovaný systém, který umožňuje s daty před reportováním pracovat a upravovat je do vhodné podoby. Navíc si všechny kroky úprav pamatuje a dokáže je zopakovat při každé aktualizaci reportu. Máte tak jistotu, že data upravujete pouze 1 a ne při každé aktualizaci reportu.

Power bi dashboard dataset uprava unpivot

6 Sdílení reportů

Vytvořené reporty můžete z Vašeho účtu sdílet s ostatními přes email.

Power BI free sdílení

Další možností sdílení reportu s ostatními lidmi je vygenerovat si iframe, který si vložítě např. na webové stránky nebo odkaz na report, který můžete poslat někomu emailem. V obou případěch není potřeba mít uživatelský Power BI účet.

Power BI sdílení reportů

7 Dostatečná kapacita dat

S PowerBI máte volnou kapacitu až 1 GB na datové soubory/uživatel, to je pro většinu reportů naprosto dostačující

8 Položte Power BI dotaz a on vám odpoví

Můžete využívat zajímavou funkci tzv. Natural query langugage – na úrovni dashboardu napíšete dotaz např. „Tržby tento rok“ a Power BI Vám odpoví

Power BI natural query language

9 Power BI desktop

Pomocí této aplikace, kterou se instaluje na klientovi (vaše PC) si můžete reporty připravit a následně poslat na Váš Power BI účet v cloudu. Power BI desktop si můžete stáhnout po přihlášení k Vašemu PowerBI účtu.

Power BI desktop ke stažení

10 Mobilní reporty

Přístup do Vašich dashboardů na mobilních zařízeních využívajících nativní aplikace pro iOS, Windows a Android pomocí speciální aplikace Power BI for mobile.

(!!!) Aktualizace 7.5.2017 – Power BI free čekají od 1.6.2017 změny, pro více infromací viz. článek Power BI Premium – Freečkaři zapláčou

Reagovat na příspěvek