Začínáme s MS SQL Server Express

MS SQL Server existuje v mnoha edicích, ale kde začít? Nejlepší místo kde je edice, která je poskytována zdarma a to právě MS SQL Server Express splňuje. Tato edice je vhodná pro projekty malého rozsahu a jako nástroj pro seznámení se SQL Server. V neposlední řadě je vhodným a asi i nezbytným pomocníkem při učení T-SQL. Edice SQL Server Express poskytuje kompletní databázový engine a samozřejmě podporuje manipulaci s daty přes jazyk T-SQL – jako v každé edici SQL Server.

Funkce a omezení MS SQL Server Express

Tím možnosti Express samozřejmě nekončí. Express také podporuje fulltextové vyhledávání, nativní XML a užitečné featury. Má i řadu vestavěných nástrojů, například SQL Server Management Studio, Configuration Manager, Advance Query Optimizer, Service Broker, Průvodce Import / Export, Business intelligence development studio. Z rozšířených služeb jistě oceníte Reporting services a možnost alespoň částečně automatizovat ETL procesy pres Integration services. SSIS balíčky sice nejsou nahrát na server a pouštět přes Job Agent, ale používat je můžete ruční nebo jinou exekucí.

Jak vidíte, Express Vám toho dá v základu docela dost. Je ale zdarma a tak má i určitá omezení (Express 2016):

 • Omezení velikosti – MS SQL Server Express podporuje databáze s velikostí pouze do 10 GB
 • Paměť – můžete využít pouze 1 GB paměti
 • Procesor – můžete využít pouze 1 procesor, 4 jádra
 • Nelze využívat SQL Agenta (pro automatické pouštění jobů)
 • Analysis services (pro tvorbu OLAP) chybí
 • Neobsahuje SSIS katalogy (pro deploy SSIS balíčků na SQL Server)
 • Notifikační služby jako např dbmail, různé trigery
 • Maximální množství SQL Express instancí na jednom stroji je 50
 • High Availability chybí
 • Master data services chybí
 • další featury

Omezení je samozřejmě poměrně dost, ale chybí hlavně kovaným databázistům a developerům. Do začátku Vám určitě chybět nebudou. Express je výborná na naučení základu business intelligence. Chybí sice SSAS (Analysis services), ale SSRS (Reporting Services) jsou součástí. V rámci instalace si na stroj spolu s database enginem nainstalujete také Report server, kam se ukládají reporty, které vyrábíte přes nástroj Business intelligence Data Tools (BIDS). Tato edice je také bezvadná pro vyzkoušení práce s datovými zdroji (databázemi) napojenými do Excelu nebo třeba power bi nástroji – power pivot, power query a power view.

Závěrem – super začátek na seznámení s T-SQL a BI

Pokud se rozhodnete SQL Server Express používat, dostává se Vám do rukou dobrý nástroj, který plně dostačuje např. pro malý datamart jako úložiště dat pro reporting na měsíční frekvenci. Velmi jednoduše pak můžete vyrábět reporty (SSRS nebo power bi) napojené přímo na databázi a prezentovat vaše data managementu ve vizuální podobě s nulovými investičními náklady. Možnost řízení práv přes Active Directory je samozřejmá. Jako databáze pro malou aplikaci se také neztratí, nicméně pro větší projekty se nehodí.

SQL Server Express 2016 si můžete z webu Microsoft stáhnout zde a o novinkách v edici SQL Server 2016 se dočtete v článku zde. Microsoft SQL Server Data Tools – Business Intelligence for Visual Studio 2013 je ke stažení z webu Microsoft zde

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 350 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.