BUDHODNOTA (FV) | Excel – Budoucí hodnota (Střadatel)

By | 19.6.2018

Funkce Budoucí hodnota (BUDHODNOTA) – anglicky future value (FV) vyjadřuje hodnotu pravidelné úložky za určitou dobu. Tato funkce je často využívána při úrokových počtech ve finanční matematice. V článku o Střadateli jsme si ukázali, jak můžeme vypočítat konečný stav na našem spořícím účtu, když po nějaké období ukládáme stejnou částku při dané úrokové sazbě. Používali jsme k tomu vzorce.

Existuje však jiná cesta a tou je využít integrované funkce Excelu

Funkce BUDHODNOTA (FV) v Excelu

Pokud pravidelně ukládáme stejnou částku, ve stejný okamžik po určité období tak funkce vrací konečný stav na účtu na konci období.

=BUDHODNOTA ( úroková míra; počet období; pravidelná úložka; současná hodnota -nepoviné; typ 0 polhůtní nebo typ 1 předlhůtní ) (česká verze Excelu) nebo…

=AND( rate; nper; pmt; pv; type) (US verze Excelu)

Syntaxe BUDHODNOTA (FV)

Příklad BUDHODNOTA (FV)

Vraťme se k příkladu, který jsme použili v článku u Střadatele.

Zadání příkladu: Jaký bude zůstatek na našem spořícím účtu po 5-ti letech, když budeme každý rok vkládat 5 000 Kč při úrokové sazbě 1 %? Vypočítejte příklad v Excelu pro varianty:

  • částku vkládáme na začátku období (předlhůtní)
  • částku vkládáme na konci období (polhůtní)

BUDHODNOTA - priklad

Výsledky jsou identické jako s použitím matematických vzorců

Rate this post
Category: Excel funkce Finanční matematika v Excelu Tags:

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.