A, NEBO (AND, OR) – A současně, nebo | Excel

By | 18.11.2017

Logické funkce slouží nejen v Excelu k tomu, abychom mohli testovat podmínky. Hodí se v situacích, kdy potřebujeme porovnat 2 nebo více hodnot mezi sebou a zjistit jestli platí určitá podmínka. Mezi logické funkce řadíme např. často používanou funkci KDYŽ a kromě této asi nejčastěji využijete funkce A, NEBO (AND, OR) na které se zaměříme nyní.

Jak na a současně, nebo v Excelu – Funkce A, NEBO (AND, OR)

Vrací hodnotu PRAVDA nebo NEPRAVDA podle toho, jestli jsou podmínky uvnitř funkce splněny nebo ne. Syntaxe vzorce A (AND) viz níže. Funkce NEBO se chová podobně.

=A( logická hodnota1; Logická hodnota2, … ) (česká verze Excelu) nebo…

=AND( logická hodnota1; Logická hodnota2, … ) (US verze Excelu)

Výsledek: Do funkce zapisujeme podmínky rovnosti nebo nerovnosti a pokud jsou všechny podmínky uvnitř funkce splněny, tak nám vrátí funkce hodnotu PRAVDA (TRUE)

A, NEBO

Podmínky jsou splněny pouze pro první řádek, kde platí že hodnota1 = 1 a současně hodnota2 = 1

Složitější podmínky – použití funkce A současně, NEBO v jednom vzorci

Obě funkce je možno samozřejmě kombinovat. Dejme tomu, že potřebujeme zjistit všechny záznamy, kde:

  • Hodnota 1 = 1 a současně
  • Hodnota 2 = 0 nebo Hodnota 2 = 1

Jinými slovy Hodnota 1 musí být vždy 1 a hodnota 2 může být 1 nebo 0.

Zápis není složitý. Vzorec je podobný jako v prvním případě s tím rozdílem, že 2. argument funkce A není jen jendnoduchá podmínka, ale další funkce NEBO.

5/5 - (1 vote)
Category: Excel funkce Tags:

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.