Excel | ČNB Kurzy – Automaticé stahování do Excelu + Dynamický graf s vývojem kurzu

Dnes už je doba, kdy většina chytřejších účetních systémů umí pravidelně stahovat kurzy ČNB a případné cizoměnové účetní zápisy automaticky do reportovací měny přepočítat podle těchto kurzů.

Ne všichni ale takový účetní systém máme, případně vzniká potřeba kurzy používat pro různé analýzy nebo si prostě chceme každé pondělní ráno u kafe prohlédnout, jak se kurzy ostatních měn vůči České koruně hýbou.

Je velmi otravné ČNB kurzy stahovat z webu ručně a Excel nám pomůže stahování zautomatizovat abychom data ke kávě měli připravena. Tento návod je validní pro jakýkoliv zdroj dat na webu. Excel je ke stažení na konci článku.

Měnový kurz České národní banky – Definice

Měnové kurzy České národní banky se používají ve smyslu zákona o účetnictví pro přeceňování cizoměnových účetních operací – ohodnocování závazků a pohledávek. Kurzy odpovídají stavu, v jakém se jednotlivé měny obchodovaly v daný den v 14:15 místního času na mezibankovním trhu.

Zdroj: Česká národní banka

Automatické stahování ČBN kurzů do Excelu – návod

Za poslední roky byl Excel poměrně výrazně rozšířen o možnosti napojit se na různé datové zdroje. Kam všude se můžete jednoduše bez programování napojit se můžete podívat na kartě Data – Get Data. Teď již k samotnému návodu

Get data - Excel

1. Zdroj dat – web České národní banky

Na této adrese se můžete podívat na kurzy měn odpovídající nějakému konkrétnímu dni (můžeme jej vybrat z kalendáře). To se nám ale úplně nehodí a potřebovali bychom dat více.

Naštěstí nám to programátoři v ČNB umožňují a poud klikneme na Kurzy devizového trhu – roční historie a potvrdíme nějaký rok, tak nám vyjede něco takového (viz obrázek). To jsou celoroční data, která potřebujeme.

kurzy čnb-data

2. Napojení na web a stáhnutí kurzů ČNB do Excelu

 • Kliknem do buňky, ve které chceme mít výslednou tabulku
 • Karta Data
 • Get Data
 • From Other Sources
 • From Web

napojeni na web cnb - Excel

napojeni na web cnb s kurzy krok 2

 • V dalším okně vidíme předběžný výsledek.  S takovou tabulkou by se nám ale špatně pracovalo a potřebovali bychom mít měny v řádcích a nikoliv sloupcích. K tomu uděláme drobnou úpravu tzn unpivot (převede sloupce do řádků) – klikneme na transform data

napojeni na web cnb - predbezny vysledek

 • V power query prostředí klikneme na Unpivot columns

unpivot dat cnb kurzy

 • Výsledkem bude požadovaný stav, který konečně naimportujeme do excelu. NAimportováno bylo 6402 řádků.

vysledek po importu cnb kurzu do excelu

3. Vytvoření grafů s kurzy ČNB

Pokud máme data, tak si můžeme vytvořit nějaké vizualizace. Třeba rozbalovací seznam s grafem, kdy si budeme moci vybrat měnu a graf si  dynamicky přečte data k dané měně.

Měnové kurzy čnb s dynamickým grafem

Excel sdílím – Kurzy čnb do excelu »

5/5 - (1 vote)
Category: Excel návody Power Query

About Ing. Jan Zedníček - BI Developer, Finance controller

Jmenuji se Honza Zedníček a nejčastěji se se mnou v civilu můžete potkat v kancelářích Kentico Software v Brně, kde působím jako BI Developer. Částečně pracuji také jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let, ale Kentico je moje srdcovka ♡. Před tím jsem pracoval jako finanční controller třeba v Aero Vodochody, bankovnictví nebo jako manažer dluhopisového programu v investiční skupině Unicapital. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse »

5 thoughts on “Excel | ČNB Kurzy – Automaticé stahování do Excelu + Dynamický graf s vývojem kurzu

 1. Anonymous

  Sdílený soubor neobsahuje aktualizační makro.

  Reply
 2. Jan N.

  Dobrý den, děkuji za návod. Snažím se přijít na to, jestli jde nějak propojit určité datum v Excelu s kurzem z daného dne. Tzn., že v jedné buňce Excelu změním datum a z ČNB se mi načtou kurzy pro daný den. Mohli byste poradit, jak na to? Děkuji

  Reply
  1. Ing. Jan Zedníček - BI Developer, Finance controller Post author

   Pokud chcete stahovat pouze kurzy pro daný den v závislosti např na nějaké buňce, tak tehle návod vypadá že by měl fungovat https://devinknightsql.com/2013/08/07/using-parameters-in-power-query-extracts/

   Nicméně to je zbytečné

   1) Stáhněte si kurzy pro celý rok (např aktuální) a výstup si dejte do nějakého listu
   2) NA jiném listu si vydefinujte parametry přes které budete chtít filtrovat (např. datum, měna atp)
   3) A pod parametry si vytvořte tabulku kam si přes vzorce natáhněte kurzy v závislosti na parametrech

   To je asi nejjednodušší

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.