SUBTOTAL | Excel – 11 funkcí v jedné

Poslední aktualizace:

SUBTOTAL je tak trochu zvláštní funkcí. V jedné funkci se totiž skrývá celkem 11 matematických funkcí. S funkcí SUBTOTAL vypočítáte sumu, aritmetický průměr, rozptyl, minimum/maximum a další statistické hodnoty. Navíc lze omezit, zda mají být započítány i skryté hodnoty, které máme manuálně skryté. To vše pod střechou jediné funkce.

SUBTOTAL – od průměru k rozptylu

Přestože tato funkce nabízí hodně možností, její syntaxe je obecně velmi jednoduchá a má název stejný v české i anglické verzi Excelu:

=SUBTOTAL(typ výpočtu;oblast)

Právě díky číslu, které je prvním argumentem funkce, zvolíme, jakou výpočet vlastně požadujeme. Následující tabulka uvádí přehled číselných kódů a funkcí, které jsou dostupné.

bez skrytých hodnotse skrytými hodnotamifunkce
1011PRŮMĚR
1022POČET
1033POČET2
1044MAX
1055MIN
1066SOUČIN
1077SMODCH.VÝBĚR
1088SMODCH
1099SUMA
11010VAR.VÝBĚR
11111VAR

Ke všem jednotlivým funkcím najdete popis v nápovědě Excelu, případně i v našich článcích, například o funkci SUMA. Takže například, chceme-li pro oblast B8 až C22 zjistit minimální hodnotu, zadáme =SUBTOTAL(105,B8:C22). Nejlépe to uvidíme na příkladu.

SUBTOTAL

Použití funkce SUBTOTAL pro výpočet minima

Díky funkci SUBTOTAL tak lze efektivně zjišťovat různé statistické hodnoty, aniž bychom museli použít jinou funkci. Pouze změníme číslo (kód) v argumentu. Chcete-li do výběru oblasti nezahrnovat skryté hodnoty, pak místo například čísla 2 (pro zjištění počtu hodnot) se zadá 102, viz tabulka výše. Skrytými hodnotami se zde myslí buňky, které jsou skryté použitím Skryté řádky.

Pokud si chcete osvěžit základní statistické funkce a jak ně v Excelu, hodit se Vám může náš článek o statistických funkcích.

SUBTOTAL | Excel – 11 funkcí v jedné
5 (100%) 1 vote[s]

Tomáš Soukup

Tomáš se zaměřuje hlavně na Excel a své vyjikající znalosti si nenechává jenom pro sebe

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..