Excel – Jak zobrazit Total v kontingenční tabulce na libovolném místě?

By | 28.8.2019

Nedávno nám v naší nové facebook skupině Excel CZ/SK diskuse přibyl od kolegy Tomáše zajímavý dotaz. Napadlo mě, že jej rovnou zveřejním na hlavním webu, protože podobný problém bude zcela jistě někdo v budoucnu řešit také.

Jak zobrazit Celkový součet (Grand Total) v kontingenční tabulce nahoře?

Tomáš řešil problém, kdy se mu v kontingenční tabulce zobrazuje Celkový součet za jednotlivé sloupce standardně dole, ale chtěl by jej zobrazit nahoře. Prostě mu to tak z nějakého důvodu vyhovuje lépe (viz obrázek).

Jak zobrazit součet grand total nahoře?

Toto bohužel s využitím standardních nástrojů kontingenční tabulky není možné – s grand totalem nelze hýbat. Pokud ale chceme celkový součet zobrazit nahoře, tak existuje řešení.

  1. Do zdrojové tabulky si doplníme další sloupec, který bude mít všude stejné hodnoty “Grand Total” (nebo celkový součet)
  2. V kontingenční tabulce zobrazíme nově přidaný sloupec v Rows (Řádky) na 1. místě a vidíme, že se nám nový grand total přidal jako přvní řádek kontingenční tabulky
  3. Nový grand total si naformátujeme jak potřebujeme
  4. Starý grand total vypneme (přes vlastnosti)

Rate this post
Category: Excel návody

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.