Finanční report v Power BI – Dashboard s rozvahou a výsledovkou

Poslední aktualizace:

Ukázky Power BI dashboardů jsou v poslední době velmi oblíbené a proto jsem se rozhodl vyrobit další ukázku, se kterou se jinde moc nesetkáte – Finanční report v Power BI. Mým záměrem bylo pořádně si Power BI proklepnout a otestovat při tvorbě složitého reportu jakým jsou finanční výkazy – rozvaha a výsledovka (dle CAS – české účetní standardy).

Finanční report přes Power BI desktop zabral poměrně dost času (cca 20h+). Většinu času zabral datový model a výroba účetní hierarchie. Když už jsem ten čas vynaložil, tak možná výrobní postup rozpracuju do více článků – aby z toho mělo užitek co nejvíce lidí.

Finanční report v Power BI – Ukázka

Musím říct, že tento malý test Power BI dopadl na výbornou a s výsledkem jsem spokojen. Určitě ho budu používat i v zaměstnání. Na jednoduchém finančním reportu si dokážu rychle udělat představu, co se s firmou v čase děje a mám ji jako na talíři. Navíc dokážu filtrovat podle projektů (středisek) nebo si jednoduše odfiltruju účetní skupiny, které mě nezajímají. Díky dobře zpracovanému datovému modelu mám veškerou volnost v tom, tvořit si libovolný počet hierarchií (CAS, IFRS, zjednodušené/podrobnější).

Posuďte sami – finanční report si můžete zvětšit přes tlačítko v pravém dolním rohu (pod reportem je popis funkcí). Filtrovat lze jednu nebo více položek (přes podržení klávesy CTRL).

Další ukázku dashboardu i s návodem si můžete prohlédnout v článku zde.

Power BI dashboard pro finance obsahuje:

 1. Lištu s filtry (slicer)
  1. Projekt – filtrovat můžete podle projektu. Předpokládáme, že společnost umí účetní vstupy alokovat projektově a lze tak tedy finanční výkazy takto filtrovat (nastaveny 2 výrobní programy)
  2.  Účetní období – Data z hlavní účetní knihy tohoto testovacího dashboardu obsahují zůstatky za 2 účetní období 2016 a 2017
  3. Typ zůstatku – Vybrat lze ze 4 typů zůstatků – Aktiva, Pasiva, Náklady a Výnosy
 2. Hlavní report s finančními výkazy (matrix)
  1. Kontrola jestli sedí AKTIVA = PASIVA
  2. Účetní hierarchie – jak můžete vidět, pro report bylo potřeba vytvořit 5-ti úrovňovou účetní hierarchii s rozpadem např. Rozvaha – AKTIVA -> 0 Dlouhodobá majetek -> 01 – Dlouhodobý nehmotný majetek -> Hodnoty přes syntetické účty. Každý level obsahuje mezisoučty (subtotals)
  3. Rozvaha i výsledovka – jsou ve společném reportu
  4. Sloupce po letech a měsících
 3. Graf se strukturou aktiv – graf je natvrdo navázaný na poslední reportovaný měsíc (květen 2017). Pasiva se mi zatím odreportovat nepodařilo (koláčový graf v Power BI neumožňuje zobrazit záporné hodnoty.

Jaká je magie za reportem?

Za reportem stojí jednoduchý power bi datový model, který se natahuje z 1 excel sešitu a obsahuje 6 tabulek:

 1. Hlavní kniha (F_HlavniKniha) – obsahuje měsíční účetní zůstatky, čísla syntetických účtů (směrná účtová osnova) a vazbu na projekt (středisko)
 2. Číselník syntetických účtů (D_SyntetickeUcty) – jednoduchý seznam všech syntetických účtů dle platné směrné účtové osnovy
 3. Číselník projektů (D_Projekty) – seznam projektů nebo středisek, na které je účtováno
 4. Číselním měn (D_Meny) – seznam měn ve kterých je účtováno
 5. Kalendář (D_Kalendar) – jednoduchý kalendář ve struktuře datum, měsíc, kvartál, rok
 6. Účetní hierarchie (D_Hierarchie_SyntetickeUcty) – nejdůležitější a současně nejnáročnější část modelu. Tato tabulka obsahuje účetní hierarchii, která se zobrazuje v reportu. Každý řádek tabulky má svůj název a nadřazeného člena (pomocí self reference). Nejnižší člen má vazbu na syntetický účet do tabulky D_SyntetickeUcty

Datový model - Finanční reporting v Power BI

Pro aktualizaci reportu o další účetní období, je potřeba aktualizovat excelovskou tabulku F_HlavniKniha, finanční reporting v power bi není žádná věda. Stačí jednoduchý excel můstek proti vašemu účetnímu systému. Data je samozřejmě možné převazbit nad nějakou databázovou platformu (MS SQL Server). Výhodou je, že se dotazujete na data přímo do db kde současně máte i samotný můstek z účetního systému.

Ukázky dalších pěkných finančních dashboardů (stojí zlaťáky – orientačně tisíce $)

Nejvíce se mi líbí tento dashboard of společnosti Sensdat (cenu jsem nenašel)

Nebo tento od společnosti FreshBI Reporting Inc. (cca 5 000 USD)

Finanční report v Power BI – Dashboard s rozvahou a výsledovkou
5 (100%) 2 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..