Geometrický průměr v Excelu (GEOMEAN) – Jak na to?

Poslední aktualizace:

Geometrický průměr je statistická veličina, která se nejvíce používá pro vypočítání tempa růstu v čase. V minulém článku jsem se věnoval tomu, jak pomocí Excel funkcí vypočítat v Excelu vážený aritmetický průměr (viz článek Vážený průměr v Excelu) a dnes se podíváme na Geometrický průměr.

Vzorec na geometrický průměr

Průměr geometrický se počítá podobně jako aritmetický průměr prostý, jen se místo sčítání (aritmetický průměr) používá násobení a místo dělení (aritmetický průměr) se používá odmocnina. Vzorec vypadá takto.

Geometrický průměr - vzorec

Geometrický průměr je vždy menší nebo roven aritmetickému průměru.

Jak vypočítat geometrický průměr v Excelu pomocí funkce GEOMEAN

Zadání příkladu: Na webu České národní banky najdeme data k meziměsíčnímu růstu inflace v České republice. Data najdete na tomto odkaze a můžete si je vyexportovat do Excelu. Obsahují míry růstu inflace. Pomocí geometrického průměru vypočítáme průměrnou inflaci (čili jak dlouhodobě roste cenová hladina) za období od 1.1.2017 v České republice. Pro srovnání spočítáme také aritmetický průměr prostý.

1) Připravíme si excelovský soubor – zajímat nás budou sloupce čistá inflace a období od 1.1.2017, ostatní můžeme smazat

2) Aritmetický průměr spočítáme jako součet všech hodnot vydělený počtem hodnot. Tzn SUMA/POČET. Pro průměr geometrický použijeme vestavěnou Excelovskou funkci GEOMEAN. Stačí napsat funkci a jako argument vložit pole s hodnotami (viz obrázek).

Vzorec na aritm. průměr: =SUMA(B7:B23)/POČET(B7:B23)
Vzorec na geom. průměr: =GEOMEAN(B7:B23)

Příklad na výpočet geometrického průměru - ŘEŠENÍ

 

Zdroje:

Geometrický průměr v Excelu (GEOMEAN) – Jak na to?
4.7 (93.33%) 3 vote[s]

2 thoughts on “Geometrický průměr v Excelu (GEOMEAN) – Jak na to?

  1. Mr.Breke

    Ale co kdybych chtěl spočítat průměrné tempo růstu také se zápornými hodnotami? To mi geomean hodí chybu. Existuje nějaký způsob výpočtu v Excelu třeba pro toto: Inflace v roce 2011 byl 1,1 %, v roce 2012 -0,89 %, 2013 1,2 %, v roce 2014 -1,6 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..