Když nevíte, zda si pořídit hard disk nebo SSD…

Dnes již standardně máte na výběr, zda si pořídíte PC s hard disk (HDD) nebo SSD jednotkou. Znalci počítačového prostředí dobře ví, co a proč je lepší. Pro obyčejné uživatele to však může být matoucí a při výběru nového počítače u nich pak rozhodne nakonec bohužel cena, kterou právě ovlivní i zvolený typ disku.

Nevýhody HDD

Princip, na kterém funguje ukládání a řízení počítače z hard disku, je mechanický a dá se říci že dnes už překonaný. Doslova by se to dalo přirovnat ke gramofonové desce v gramofonu. Hard disk tedy obsahuje záznamové plotny (gramofonová deska) a čtecí hlavičky (gramofonová jehla). Rychlost celého procesu, a tím pádem i vašeho počítače, souvisí s otáčením ploten. Rychlost otáček už je ovšem před dána, nejčastěji se setkáte s rychlostmi 5 400, 7 200 nebo 10 000 ot./min.

HDDKdyž máme představu o tom, jak HDD pracuje, můžeme si říct něco o jeho výhodách a nevýhodách. Velké mínus hard disku je právě jeho mechanické fungování. Pohyblivé součásti jsou totiž velmi náchylné k poškození, takže stačí větší otřes obzvlášť, když je disk v pohybu, a zapříčiníte tak jeho poškození a ztrátu veškerých dat.

To je ve většině případech nevratné, protože se poškozená část disku stane nečitelná. Dalším záporem HDD je jeho předem vymezená a omezená rychlost. HDD vás v dnešní době dokáže oslnit především cenou, nikoli však výkonem. Jeho použití je vhodné pro nenáročné uživatele.

Proč použít SSD?

I když tento typ pevného disku spatřil světlo světa už před více jak třiceti lety, na svoji slávu si musel počkat. Chvíli trvalo, než se díky svému vývoji dostal do formy, v které ho známe dnes. SSD pracuje na stejném principu jako SD karty nebo USB a dnes populární flash disky. SSD je složen z paměťových čipů. Čili žádná gramofonová deska, žádné pohyblivé mechanické části. Což znamená hned několik dobrých zpráv pro uživatele PC.

SSDV prvé řadě je to nižší poruchovost a vysoká odolnost. SSD nejsou ani tak hlučné, a navíc mají nižší spotřebu elektrické energie. Jejich bezkonkurenční výhoda je v rychlosti čtení i zápisu, která je způsobena konstrukcí z flash čipů.

Bohužel tolik kladů s sebou nese jeden nemilý zápor, a tím je vyšší pořizovací cena. SSD by měli volit všichni aktivní uživatelé PC, především ti, jež na něm pracují. SSD dokáže zrychlit start operačního systému vašeho počítače více než o polovinu a je také vhodný pro náročné aplikace.

Pořád si nedokážete mezi HDD a SSD vybrat?

Pokud se stále nemůžete rozhodnouot co je pro vašeho plechového miláčka lepší volbou, je to pochopitelné. SSD disky jsou ale dnes již standardem a výměna HDD za SSD dokáže skomírající počítač zcela oživit. I přes vyšší investici, kterou SSD oproti HDD vyžaduje, je implementace nových SSD disků pro plynulý chod vašeho počítače takřka nevyhnutelná. Doporučuji přečíst si povedený článek o velkém porovnání SSD disků.

_______________________________________________________________________________________________
Intelligent technologies - podniková řešení a školení
Když nevíte, zda si pořídit hard disk nebo SSD…
5 (100%) 1 vote

2 thoughts on “Když nevíte, zda si pořídit hard disk nebo SSD…

  1. Martin P.

    Podle mě je ideální kombinace SSD a HDD, tedy SSD pro OS a náročné aplikace a klasický HDD jako velké úložiště, kde cena je cca o 1/2 nižší a kde nepotřebujeme extra rychlý přístup.

    1. Honza Zedníček Post author

      Přesně tak. SSD bych doporučil jak říkáte na operační systém a často využívané aplikace (kancelářské balíky, apky běžící na pozadí, práce), případně na hry. Ostatní věci jako filmy nebo instalace nenáročných programů na HDD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.