Instalace SQL Server 2016 – Plánování, HW a SW požadavky

By | 25.11.2018

Instalace SQL Server s sebou přináší mnoho práce ještě před tím než reálně začne IT specialista něco instalovat. Dříve než začneme řešit SW a HW požadavky, je potřeba promyslet jednu věc a to jakou edici SQL server vlastně budeme potřebovat v závislosti na tom jaké funkce SQL server budeme používat. Od toho se pak odvíjí HW a SW požadavky – operační systém, storage, CPU, paměť.

1) Plánování instalace SQL Server

Tento proces uvažování nad tím co využijeme a co ne se označuje jako plánování instalace. Instalace SQL Server není počin, který se dá jen tak nedabyle odbýt tím, že tupě odklikáme OK v instalačním průvoci…zdaleka ne. V rámci plánování se musíme v první řadě zamyslet nad tím, jaké featury budeme v našem podnikovém prostředí potřebovat nyní a v budoucnosti (odhad). Jaký potřebujeme výpočetní výkon? Postačí nám support pro 8 processor cores nebo potřebujeme více (super drahá Enterprise edice)? Kolik uživatelů bude ke službám SQL Server přistupovat ve dne a v noci? Jak budeme řešit disaster plány? Do jaké míry chceme škálovat? Toto vše ovlivní výběr Edice SQL Server a tím pádem i HW/SW nároky.

(i) Edice SQL Server

 • Express – základní edice, která má nejvíce omezení. slouží pro seznámení se SQL Server a pro budování menších projektů. Pozor i tato edice toho umí dost a může být mnohdy dostačující pro potřeby klienta
 • Developer – Tato edice obsahuje všechny funkce jako má Enterprise edice. Její použití je však výhradně omezeno pouze pro vývoj a nemůže být nasazena na produkční server
 • Web – Levná varianta pro webové servery
 • Standard – Plnohodnotné řešení – database engine, plnohodnotná podpora pro datové integrace (SSIS), analytics serveces (SSAS), management dat
 • Enterprise -největší rozdíl oproti standard edici co se týče funkcí je v rozšířených možnostech datového managementu – rozšířené možnosti disaster plánů, availability, security, paralelní zpracování dotazů atp. V oblasti využítí HW zdrojů (scalability) je Enterprise edice TOP – umožňuje využít 100% zdrojů zatímto ostatní edice mají své limity.

(ii) Limity využítí systémových zdrojů jednotlivými edicemi (vybrané)

Standard edice poskytuje v naprostě většině případů dostatečné využítí systémových zdrojů. Často ho poskytuje i Express edice v prostředích kde k db nepřistupuje mnoho uživatelů nebo procesů. Efektivní výpočetní výkon SQL Express asi tím nejdůležitějším omezením (i když je dost malý). Je jím velikost databáze pouze 10GB a řada omezení viz dále. Cestou jak lze prodloužit použitelnost Express edice s ohledem na omezení výpočetního výkonu je využít Data komprese (je možné od SQL Server 2016 a vyšší ve všech edicích – dříve jen Enterprise), table partitioning a další (viz dále).

Výpočetní omezení SQL Server edic

(iii) Programování

Microsoft toho nabízí již v Expressu poměrně hodně. Za zmínku stojí nativní podpora pro XML a JSON – lze se dotazovat přímo z databáze, XML datový typ, integrované funkce pro XML a JSON. Fulltextové možnosti vyhledávání už v Expressu nenajdete stejně jako možnost vytvářet SQL endpointy. Enterprise edice je v tomto směru zaměřena na korporátní prostředí využívající data science a bigdata (Hadoop) – jazyk R a Polybase.

Programové vybavení SQL Server

(iv) Speciální funkce pro datové sklady

SQL Server se velmi často používá pro datové sklady obsluhující velké množství dat z mnoha různých zdrojů. Velké datové sklady potřebují poměrně dost funkcionalit, aby byly schopny obsloužit požadavky interních zákazníků – reporting (SSRS, SSAS), integrace dat z mnoha zdrojů (SSIS), analýza, rychlý přístup – možnosti pro optimalizaci, kompresi, security (multiuser prostředí) a další. Při analýze potřeb HW a SW požadavků pro datové sklady je potřeba se opravdu zamyslet. Z níže uvedeného většina zákazníků nic potřebovat nebude (i když třeba change data capture je pěkná funkce), ale budete potřebovat řadu standard funkcí z jiných kategorií. Pro datové sklady je většinou edice Express dlouhodobě nekomfortní a doporučíl bych minimálně Standardku.

Datawarehouse

(v) Performance a škálovatelnost (vybrané)

Zde významné odlišnosti nejsou. Za zmínku stojí že Enterprise edice zpřístupňuje navíc Resource Governor, který umožňuje alokovat maximální výpočetní výkon na různě nadefinované skupiny (např hodní uživatelé X notorický spouštěč prasáckých skriptů). Columnstore indexy a data compression již v Express edici rozhodně potěší – umožní to zmírnit dopad výpočetních omezení – dotazy zrychlíme pomocí vhodně zvolených indexů nebo pokud je naší prioritou storage, tak tabulky můžeme zkomprimovat (row level komprese X page level komprese)

Scale a performance omezení edice SQL Server

(vi) Security

Ani zde nejsou významná omezení Enterprise vs ostatní edice resp většina prostředí dané funkce nepotřebuje. Transparent database encryption je to o něco pokročilejší způsob šifrování oproti Always Encrypted (dostupná ve všech edicích). Více o rozdílem mezi oběma typy šifrování se dočtete na blogu Microsoftu – Transparent data encryption or always encrypted?.

Securityadmini

(vii) Nástroje – Management tools

Tady už to třeba Expressáky může dost bolet. Zapomenout můžeme na SQL Server Agenta (automatizace, notifikace, alerty), SQL Profiler (umožňuje podrobně analyzovat výkonostní problémy), Tuning Advisor (nástroj pro optimalizaci dotazů). Distributed replay controller je sada služeb, které jsou schopny servery cíleně zatěžovat.

Management tools

2) Instalace SQL Server – HW/SW požadavky v závislosti na edici

(i) Platí pro všechny edice

 • .NET framework – pro SQL Server 2016 je ptořeba verze 4.6, kterou můžete nainstalovat ručně případně se vám automaticky doinstaluje v rámci instalačního procesu
 • Hard disk – alespoň 6 GB volného prostoru – instalace
 • Přístup k internetu
 • Network services – podporovány jsou tyto protokoly – shared memory, named pipes, TCP/IP, VIA

(ii) Procesor, pamět

 • Procesor – Minimálně x64 procesor 1.4 GHz; doporučené 2GHz a vyšší. Typ procesoru: x64 Processor: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon with Intel EM64T support, Intel Pentium IV
 • Paměť – minimání požadavky se liší v závislosti na edici
  • Express – alespoň 512 MB, doporučené 1GB
  • Ostatní – alespoň 4 GB, doporučené nestanoveno – v závislosti na situaci

(iii) Operační systém

Žádnou edici SQL Server 2016 a 2017 si již nenainstalujete na Operační systém Windows 7, vyžadovány jsou alespoň Windows 8. Pro servery platí, že budete potřebovat alespon Windows server 2012. SQL Server plně podporuje pouze 64bit operační systémy.

SQL Server edice vs operační systém

(iv) Disk space

Fearury, které si volíte při instalace SQL server a jejich stroage nároky najdete níže. Existují 2 přístupy jak instalaci provést a oba jsou validní. Buďto nainstalujete sakum prdum všechno i když to třeba nebudete potřebovat nebo si při instalaci vyberete co zrovna budete potřebovat. Druhý způsob klade vyšší nároky na znalosti (abyste na něco nezapomněli). Může se vám třeba stát, že budete chtít používat Integration Services pro datové pumpy, ale zapomenete nainstalovat Client Components (ODBC drivery apod).

Disk space

Tip: V rámci procesu plánování instalace SQL server můžete využít užitečnou utilitu, která umožňuje otestovat, jestli je správně udělaná I/O konfigurace. Utilita se jmenuje SQLIO. Vyplatí se to – wait stavy související s I/O operacemi jsou dosti časté.

5/5 - (7 votes)
Category: Nepropásněte SQL Administrace

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.