SSRS | Díl 2 – Nastavení Data source v SSRS – Reporting services

Poslední aktualizace:

V minulém díle (viz. Díl 1 -Založení SSRS projektu a reportu) seriálu zaměřeného na to, jak vytvořit report v SQL Server reporting services jsme si ukázali založení projektu a prázdného reportu v BI nástroji SSDT (SQL Server Data tools). Připravili jsme si půdu pro tento díl, ve kterém nás čeká nastavení reportu na datové zdroje (v našem případě databáze SQL Server). Dozvíme se jak nastavit zdroj dat neboli Data source v SSRS.

Jak nastavit zdroj dat/Data Source v SSRS

Minulý díl jsme ukončili tak, že máme správně založený projekt a prázdný report, viz. screenshot:

Takto by měl nyní vypadat váš projekt respektive report. Protože report čerpá data z databáze, je čas na to nastavit napojení reportu na databázi Report data source můžete vidět na obrázku výše v levé části.

Nastavení sdíleného (projektového) Data source v SSRS

Vytvořením data source děláme trvalé spojení reportu na datový zdroj. Datovým zdrojem bude SQL databáze a existují 2 možnosti, jak data source vytvořit:

  1. Individuální Data source pro report – Nad každým reportem máte možnost nastavit libovolné množství datových zdrojů. Pokud jej vytvoříte nad reportem, tak jej nebudete moci použít pro jiný report
  2. Sdíleny data source – V tomto případě vytváříme data source, který je sdílený pro celý projekt. To je ve většině případu rozumnější varianta. Pokud očekáváte, že reportů v projektu bude více a ty budou používat stejnou databázi, je velmi otravné pro každý report definovat svůj datasource. Je daleko pohodlnější zdroj nastavit pouze jednou a v reportu pak jen udělat referenci.

SSRS data source

[1] Vysvětlení individuálního a sdíleného data source

Budeme rozumní a založíme si sdílený, projektový data source na který potom pouze uděláme z reportu referenci. V solution exploreru klikneme na Shared Data sources – Add new data source [2]. V dalším okně si pojmenujeme datový zdroj a klikneme na Edit [3]

SSRS sdílený data source

[2] Založení sdíleného data source

[3] Pojmenování data source

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tady již dochází k faktickému nastavení connection na databázi. Nejprve vybereme SQL instanci, moje instance se jmenoju “MOJEINSTANCE”. Poté vybereme databázi ze které čerpáme data [4]. Po nastavení je vhodné otestovat, jestli spojení s databází funguje kliknutím na Test connection [5]. Pokud je to OK, tak data source uložíme a je hotovo, v solution exploreru byste ho měli vidět [6].

[4] Nastavení SQL Instance a databáze

[5] Test connection

[6] Hotový Data source

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nastavení reference ze sdíleného na Report data source

Máme nastaven sdílený dataset, na který můžeme udělat referenci v libovolném reportu v rámci projektu. Poslední formalitou, kterou musíme udělat je přidání reference v našem reportu na sdílený Data source. Nad reportem klikneme na Data source – Add new data source [7]. Potom si data source pro report pojmenujeme (pozor bez mezer) a použijeme možnost “Use shared data source reference” [8]. Výsledkem by měl být pohled na BI projekt odpovídající obrázku [9]

[7] Zakládáme data source pro report

[8] Reference na Sdílený Dataset nad projektem

[9] Hotová reference na sdílený (projektový) data source

 

 

 

 

 

 

 

V příštím díle (Díl 3 – Jak nastavit Dataset v SSRS) využijeme toho, že jsme si nachystali spojení s databází a začneme tvořit Dataset, které jsou důležitou částí reportu samotného.

SSRS | Díl 2 – Nastavení Data source v SSRS – Reporting services
5 (100%) 2 vote[s]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..