Power BI Desktop – Nástroj pro přípravu reportů

Power BI desktop je aplikace běžící na vašem PC pro přípravu reportů. Nástroj je zdarma a poskytuje rozhraní pro praci s daty a jejich vizualizaci. Reporty a dashboardy v power bi vypadají opravdu dobře.

Vizualizace reportů pomocí Power BI Desktop

Tvorba reportů byla dříve určena hlavně IT vývojářům, protože si obyčejný business uživatel neuměl na data sáhnout a upravit si je do vhodné podoby. Neměl ani uživatelsky příjemný a jednoduchý nástroj k tomu, aby si report mohl udělat sám (pokud si nekoupil nějakou profi platformu).  Nyní to už neplatí. S cloudovou službou Power bi a pomocníkem, který vám umožňuje reporty vyrobit a nahrát do cloudu to zvládnete sami.

Takto vypadá prostředí Power BI desktop:

A takto vypadá hotový report (viz článek Finanční reporting v Power BI). Můžete prohlédnout na obrázku níže nebo se přes obrázek prokliknout přímo na power bi report).

Power BI Desktop pomáhá při přípravě dat

Můžete se postavit na hlavu, ale bez správně připravěných dat to nejde. Power BI desktop obsahuje kromě vizualizačních nástrojů ještě další, velmi důležitou funkci a to je právě zmíněná platforma pro práci s daty. Přes jednoduché rozhraní jste schopni vytvořit propojení ke všemožným datovým zdrojům (vč. tabulek na webech, vaší podnikové databázi, excely, apod) a data pak upravovat. Seznam konektorů je prakticky totožný s konektory, které používá power query (viz článek o Power Query).

1) Přes konektor se můžeme připojit např k Excelovskému sešitu odkud si naimportujeme tabulku (Listy/Sheety)

power bi desktop jak importovat excel

Import excelu do Power BI desktop

2) Naimportované tabulky pak vídíte v aplikaci a můžete rovnou vytvářet reporty nebo…

3) …tabulky před reportováním ještě upravit podobně jako v excelu. Aplikace si “pamatuje” seznam kroků, které jste s tabulkou provedli a dokáže kroky zopakovat při každé aktualizaci dat. Na obrázku je ukázka změny názvu sloupce s odkazem na seznam kroků (Applied steps) kde je vidět, že jsme provedli změnu názvu sloupce.

4) Tabulky mezi sebou jednoduše propojíte v datovém modelu

Pohodovou úpravu dat do reportovatelné formy považuji za skvělý benefit power bi desktop.

 

_______________________________________________________________________________________________
Intelligent technologies - podniková řešení a školení
Power BI Desktop – Nástroj pro přípravu reportů
Hodnocení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.