Power Query, Powerpivot a Power BI – Jaký je mezi nimi rozdíl?

Poslední aktualizace:

Nejlepší začátek k tomu, jak pochopit rozdíl mezi jednotlivými Microsoft Power BI nástroji, je uvědomit si, že každý nástroj má v celém procesu zpracování finálního reportu určitou roli. Ve standardním MS Business intelligence máme nástroje pomocí kterých zajistíme úpravy dat (SSIS), zpracování datového modelu s úložištěm dat v relační struktuře (SQL Server) a nástroj pro zpracování reportu (SSRS, SSAS). Přesně takovou roli reprezentují Power Query, Powerpivot a Power BI.

Všechny tyto nástroje patří do Self service nástrojů, které jsou navrženy pro běžné uživatele.

Power Query – nástroj budoucnosti pro self service business intelligence v Excelu. Mocný v kombinaci s PowerPivot

Power Query je doplněk excelu, který slouží pro zajištění ETL procesů (Extract, Transform, Load). Umožňuje uživatelům extrahovat data z různých zdrojů (viz. článek o Power Query). Můžete si pak načíst data do aplikace Excel a několika jednoduchými kroky data vyčistit a přizpůsobit do formy, která je vhodná pro reportování nebo načtení do datového modelu.

Největší výhody Power Query:

  1. Je zdarma (Platí i pro Powerpivot a Power BI)
  2. Používá se jako doplněk MS Excel (Platí i pro Powerpivot a Power BI)
  3. Umožňuje automatické propojení na velké množství nejrůznějších datových zdrojů a data je možné pravidelně aktualizovat
  4. Po napojení lze data jednoduše upravovat přičemž power query si všechny úpravy pamatuje a pokud se změní datový zdroj, automaticky zopakuje všechny provedené úpravy

 

Power query

Power Query nabízí opravdu mnoho datových konektorů

Powerpivot – udělejte si v Excelu datový model jako databázový profík

Powerpivot je také k dispozici jako doplněk aplikace Excel a využívá se hlavně k vytvoření datového modelu v Excelu. Jeho největší síla spočívá v kombinaci s Power Query, ale lze jej využívat i bez něj. Je velmi podobný SSAS (SQL Server Analysis Services) a umožňuje komprimované ukládání dat a extrémně rychlou agregaci a výpočtem. Podobně jako SSAS využívá k dotazování speciální jazyk MDX, tak v Powerpivot můžete použít jazyk DAX.

Pomocí Powerpivot můžete vytvořit funkční relační model s propojením na jiné Excelové sešity, vytvářet hierarchie dat a data jednoduše zobrazit a aktualizovat pomocí kontingenční tabulky.

Powerpivot model

Jednoduchý datový model, který obsahuje finanční rozvahu napojenou na dimenzi kalendáře, která může sloužit pro vytvoření časové hierarchie (např. Rok – Měsíc – Den) ve výsledné kontingenční tabulce

Power Query, PowerPivot a Power BI

Výsledkem relačního modelu vytvořeného pomocí PowerPivot je finanční rozvaha přehledně zobrazená v kontingenční tabulce

Největší výhody Powerpivot:

  1. Vytvoření funkčního relačního modelu, který byl dříve možný pouze v placených nástrojích
  2. Je možné zkombinovat s Power Query a vytvořit tak automatický systém pro načtení a reportování dat
  3. Lze reportovat přes kontingenční tabulky
  4. S daty lze pracovat prostřednictvím vzorců v DAX

Power BI – všechny výhody v jednom nástroji

O Power BI jsem se rozepsal v několika článcích, např:

To, co můžete provádět prostřednictvím Power Query a Powerpivot v Excelu Vám umožňuje také Power BI. Má integrované všechny tyto nástroje v sobě a navíc sloučí jako cloud based služba. Vytvořením Microsoft power BI účtu se Vám otevírají dříve nevídané možnosti.

Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..