Roboti usnadní i práci v kanceláři

By | 7.3.2018

Robotická automatizace procesů je trochu tajemný pojem, pod kterým se ukrývá moderní nahrazení rutinních činností chytrými softwarovými roboty.

Nekonečné vyplňování tabulek, tvorba různých výkazů a „reportů“, evidence a odpisy majetku, nebo třeba kontrola plateb faktur. To jsou běžné činnosti, které v řadě firem stále provádí sami zaměstnanci. Mnohdy je přitom tyto úkoly odtrhávají od mnohem kreativnější a pro rozvoj firmy nejspíš i důležitější práce, jenže co naplat: tabulky se plnit musí, investoři mají být v obraze a účetnictví nepočká.

Rutina ubíjí

Taková práce pak často zaměstnance demotivuje a mnozí se rozhodnou k odchodu někam, kde očekávají, že dostanou větší prostor pro vlastní kreativitu. „Cílem je dosáhnout stavu, aby lidé ve firmách dělali zajímavou práci, která je baví,“ říká Zdeněk Galia, evangelizátor v oblasti softwarové robotizace společnosti StringData, která se problematikou zabývá.

Nový fenomén

Podle Galii existuje moderní cesta, jak takového cíle dosáhnout. Tou je automatizace. I do rutinních kancelářských činností se mohou zapojit roboti: ne ovšem stroje, které by brázdily chodby kanceláří, ale softwarová řešení, která rutinu převezmou. Takový postup se nazývá Robotická automatizace procesů a používá se pro ně zkratka RPA (z anglického Robotic process automation).

Robotic process automation

RPA je relativně nový fenomén, který se ve světových kancelářích začal objevovat teprve v uplynulých pár letech s tím, jak zesílily schopnosti takzvané umělé inteligence. Klíčem RPA je totiž fakt, že robot se činnosti skutečně naučí, není pro ně specificky naprogramován. To má celou řadu výhod, včetně toho, že pomocí speciální funkce lze díky učení v prvotní fázi v kanceláři nejprve odhalit, jaké konkrétní činnosti jsou ideálním kandidátem k automatizaci.

Jednoduchost především

Výhodou je také fakt, že po zaměstnancích firmy nevyžaduje RPA znalosti programování, přitom je univerzálnější a flexibilnější, než klasické jednoúčelové nástroje – třeba ty pro párování plateb a faktur. I díky tomu je RPA rychle rostoucí oblastí, která přináší do firem pozitivní změny. Zvyšuje efektivitu práce a vytváří prostor pro to, aby firmy samotné přicházely díky uvolněným kapacitám s novými službami.

Roboti usnadní i práci v kanceláři. Překážet přitom nebudou.

5/5 - (1 vote)
Category: Nepropásněte PR články

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.