SOUČHODNOTA (PV) – Současná hodnota | Excel

By | 20.6.2018

Funkce Současná hodnota (SOUČHODNOTA) – anglicky present value (PV) slouží zejména při finančních výpočtech. Teorie současné hodnoty je velmi důležitá ve světě financí, zejména při investičním rozhodování.

Tato funkce pomáhá při výpočtech zohlednit časovou hodnotu peněz – když od vás dostanu 1 korunu dnes, tak to má pro mě větší hodnotu než 1 koruna zítra. Mohu ji totiž zhodnotit (třeba v bance) – doporučuji případně nastudovat nějaké zdroje, pro začátek třeba wiki. Na konci článku ukážu, jakou hodnotu má 1 koruna, kterou bychom dostali až za 10 let při úrokové sazbě 3%.

Současná hodnota – obecný vzorec

Současná hodnota - vzorec

Kde:

  • SH = Současná hodnota
  • BH = Budoucí hodnota
  • i = Diskontní míra (např. bezrizikový výnos dluhopisů)
  • n = Počet období
  • (1+i)n = úročitel (viz článek)

Jinými slovy – současná hodnota je vyjádřena jako budoucí hodnota (např. konečný zůstatek na účtu pokud si jej uložím do banky) zohledněná o oportunitní příležitost. Současná hodnota budoucí koruny je tedy nižší o úrok, který bychom dostali z oportunitní příležitosti (viz jmenovatel vyjádřený úročitelem). Jestli nerozumíme, nevadí…zkusíme to jinak:

Vzorec bychom mohli zapsat tímto způsobem a možná to bude srozumitelnější:

Pomocí diskontního faktoru právě snižujeme hodnotu v budoucnu získané koruny o případný úrok. Pokud to ani teď není srozumitelné, tak se podívejte na příklad níže.

Funkce SOUČHODNOTA (FV) v Excelu

=POČET.OBDOBÍ( sazba; anuitní splátka;  souč_hod;  [bud_hod]; [typ] ) (česká verze Excelu) nebo…
=PMT( rate; pmt; pv; [fv]; [type] ) (US verze Excelu)

Syntaxe - SOUČHODNOTA (PV)

Příklad na současnou hodnotu v Excelu

Zadání příkladu: Spočítejte hodnotu 1 Kč, kterou obdržíme za 10 let, jestliže dnes můžeme uložit peníze na 10 let za 3%.

Řešení (viz obrázek): Současná hodnota jedné koruny, kterou bychom obdrželi až za 10 let při úrokové míře 3% je pouze 0,74 Kč

 

Rate this post
Category: Excel funkce Finanční matematika v Excelu Tags:

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.