SQL CROSS JOIN – Kartézský součin

Poslední aktualizace:

Příkaz CROSS JOIN v SQL souží ke spojení 2 tabulek v relační databázi. Jeho výsledkem je kartézský součin => všechny kombinace levé (A) a pravé (B) tabulky.

SQL CROSS JOIN

Logika

Syntaxe:

SELECT sloupce
FROM Tabulka_A CROSS JOIN Tabulka_B
ON TabulkaA.sloupec=TabulkaB.sloupec

/*Tabulka A = levá; Tabulka B = pravá*/

Příklad CROSS JOIN:

Tento typ JOINu si můžeme ukázat na příkladu. Vyrobíme si 2 tabulky jako na obrázku výše a následně na ně aplikujeme tento typ joinu:

/*Vytvoríme obe tabulky*/
CREATE TABLE Prvni_tabulka (ID INT IDENTITY(1,1), Hodnota_z_Prvni_tabulky VARCHAR(100));
CREATE TABLE Druha_tabulka (ID INT IDENTITY(1,1), Hodnota_z_druhe_tabulky VARCHAR(100));

/*Naplníme tabulky*/
INSERT INTO Prvni_tabulka (Hodnota_z_Prvni_tabulky)
VALUES ('Jedna'), ('Dve');

INSERT INTO Druha_tabulka (Hodnota_z_druhe_tabulky)
VALUES ('Jedna'), ('Dve'), ('Tri'), ('Ctyri'), ('Pet');

/*Výsledný skript*/
SELECT *
FROM Prvni_tabulka
CROSS JOIN Druha_tabulka;

Výsledkem je kartézský součin “každý s každým” a proto budeme očekávat 10 záznamů (2*5 záznamů):

Vysledek-CROSS-JOIN

VýsledekJmenuji se Honza Zedníček a nejčastěji se se mnou v civilu můžete potkat v kancelářích Kentico Software v Brně, kde působím jako BI Developer. Částečně pracuji také jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let, ale Kentico je moje srdcovka ♡. Před tím jsem pracoval jako finanční controller třeba v Aero Vodochody a Sberbank nebo jako manažer dluhopisového programu v investiční skupině Unicapital. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse »

Category: Základy SQL Tags:

About Ing. Jan Zedníček - BI Developer, Finance controller

Jmenuji se Honza Zedníček a nejčastěji se se mnou v civilu můžete potkat v kancelářích Kentico Software v Brně, kde působím jako BI Developer. Částečně pracuji také jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let, ale Kentico je moje srdcovka ♡. Před tím jsem pracoval jako finanční controller třeba v Aero Vodochody a Sberbank nebo jako manažer dluhopisového programu v investiční skupině Unicapital. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.