SQL Nastavení emailování z gmailu – Database mail (Díl 1.)

Funkce database mail je dostupná pouze v edici SQL Server Standard a vyšší. V edici SQL Server Express se s ním bohužel nesetkáme. Tato funkce je užitečná především pokud chcete posílat různé zprávy ze SQL Serveru na Váš email. Typicky jde o různé kontroly a notifikace a upozornění. V neposlední řadě je tato funkce využitelná při posílání reportů uložených na Report serveru (SQL Server Reporting Services) v pravidelném intervalu – např. nastaíme, že určitý report chceme posílat 2 x týdně na určité emailové adresy.

Nastavení database mail v SQL Server napojeného na gmail

Database mail jde nastavit 2-ma způsoby – klikačkou nebo přes SQL skripty. Já tady ukážu klikací metodu. Vytvořil jsem si na gmailu testovací email biportaldbmail zavinac gmail.cz a cílem je nastavit database email v SQL serveru, aby posílal emaily prostřednictvím tohoto účtu.

(1) Database mail najdete v sekci Management -> Database Mail. Po poklepání se dostaneme do database mail configuration wizardu kde vše nastavíme.

Database mail - kde jej najdeme?    Database mail configuration wizard

(2) Na další obrazovce Select configuration task vybereme první možnost “Set up Database mail…” a klikneme next. Otevře se nám okno se založením profilu, kde vyplníme název našeho mailu (profilů můžeme mít více). Dále klikneme na Add SMTP Accounts a vybereme new Account.

Database mail - select configuration task   Database mail - new profile

(3) Na dalším okně vyplníme požadované informace.

  • Server name pro gmail je smtp.gmail.com, port nastavte na 587 a zaškrtněte možnost SSL certificate
  • Jako metodu autorizace zvolíme Basic authentication – vyplníme emailovou adresu a heslo k účtu

Database mail - SMTP Account

(4) Mělo by být hotovo. Vyzkoušíme jestli to funguje. Klikneme pravým tlačítkem na Database mail a klikneme na Send Test E-mail

Database mail - Test email

A jak vidno na obrázků níže, všechno je v pohodě a SQL server email odeslal.

Database mail - testovací email došel

 

Více o konfiguraci se dozvíte na webu microsoftu – https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/database-mail/configure-database-mail?view=sql-server-2017

Rate this post
Category: SQL Administrace Tags:

About Ing. Jan Zedníček - BI Developer, Finance controller

Jmenuji se Honza Zedníček a nejčastěji se se mnou v civilu můžete potkat v kancelářích Kentico Software v Brně, kde působím jako BI Developer. Částečně pracuji také jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let, ale Kentico je moje srdcovka ♡. Před tím jsem pracoval jako finanční controller třeba v Aero Vodochody, bankovnictví nebo jako manažer dluhopisového programu v investiční skupině Unicapital. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.