SQL Hierarchie Díl 5 – Jak na hierarchie v Power BI

Poslední aktualizace:

Mánie kolem hierarchií zde na webu bude pomalu končit. Za sebou mame 5 dílů a o hierarchiích víme snad úplně vše. Zopakovali jsme jak vytvořit kvalitní hierarchii v SQL tabulce, jak se do hierarchií dotazovat a jak je reportovat v SSRS. Zbývá ještě probrat hierarchie v Power BI. Tam totiž neexistuje tak kvalitní nativní podpora hierarchí jako v SSRS a musí se data upravit v jazyce DAX, ale není to žádná těžká věc, tak dem na věc.

Jak reportovat hierarchie v Power BI + úprava dat v DAX

Budu pracovat s tabulkou “zamestnanci”, kteoru jsem si vytvořil v rámci 1. dílu o hierarchiích – Jak správně vytvořit parent-child strukturu v tabulce. Tabulka obsahuje zaměstnance a jejich nadřízené.

1) Vytvoříme si v Power BI desktop report a nahrajeme si jako zdroj tabulku zamestnanci

Hierarchie v Power BI - zdrojová tabulka

2) Vytvoříme si v reportu tabulku a zkontrolujem průběžný výsledek – záznamy máme pod sebou, což nechceme – chceme vytvořit stromovou strukturu

Hierarchie v Power BI - průběžný výsledek

3) Přejdeme nad zdrojovou tabulku a vytvoříme si členy hierarchie

  • Nejprve si vytvoříme cestu, sloupec nazvu path_id_zamestnanec. Dax vzorec pro tento sloupec bude vypadat takto: Path_id_zamestnanec = PATH ( zamestnanci[id_zamestnanec]; zamestnanci[id_nadrizeny] )
  • Tuto cestu použijeme pro vytvoření dalších 3 sloupců (máme 3 úrovně hierarchie – ředitel, manažer, zaměstnanec). Pro úroveň 1 bude vzorec vypadat takto: Uroven_1 = LOOKUPVALUE(zamestnanci[jmenoprijmeni];zamestnanci[id_zamestnanec];VALUE(PATHITEM ( zamestnanci[Path_id_zamestnanec]; 1 )))
  • Po úspěšném provedení bychom se měli dostat do následujícího stavu:

Hierarchie v Power BI - vytvoření členů hierarchie

4) Na úrovni reportu vytvoříme nové pole s hierarchií – Zaměstnanci a sestavíme ho jako na obrázku níže: uroven_1 -> uroven_2 -> uroven_3

Hierarchie v Power BI - Vytvoření nového pole

4) V reportu přejdeme na tabulku a jako řádky vybereme pole s hierarchií z předchozího bodu. Na úrovni filtrů (uroven_1, uroven_2, uroven_3) nastavíme zobrazování neprázdných hodnot a je hotovo:

Power BI hierarchie - finální report

Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..