SQL SELECT – Výběr sloupců z tabulky – základní klauzule

By | 20.8.2016

SELECT klauzule slouží k získání infromací z tabulky. Za touto klauzulí následuje seznam sloupců, které potřebujeme zobrazit. Select se vždy musí použít s klauzulí FROM pomocí které říkáme, ze které tabulky chceme data vybrat a ideálně ještě s klauzulí WHERE pomocí které umíme omezit výsledek na základě nějaké podmínky.

Syntaxe SQL SELECT

Existují 2 základní možnosti jak získat z tabulky seznam polí. První možnost je, že jednotlivá pole (sloupce) vyjmenujeme za klauzulí SELECT:

SELECT [Sloupec1], [Sloupec2]
FROM [Tabulka];

nebo použijeme znak * a vyžádáme si kompletní seznam sloupců (vše):

SELECT *
FROM [Tabulka];

Nutno poznamenat, že druhá varianta se obecně nedoporučuje, protože * má negativní vliv na výkon dotazů  – většinou nepotrebujeme zobrazit všechny sloupce a čím více jich zobrazujeme, tím méně výkonný je dotaz (trvá déle). Zvláštní formou použítí této klauzule je kombinace s DISTINCT – zobrazení jedinečných hodnot.

Rate this post
Category: SQL klauzule Základy SQL Tags:

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.