SQL Server ER diagramy – zázraky nečekejte

Poslední aktualizace:

Tento článek je zaměřen na tvorbu ER diagramů v SQL Server management studiu. ER diagramy (entity relationship diagrams) popisují statickou strukturu databázových tabulek. Stejně jako při stavbě domu potřebuje stavbyvedoucí projektovou dokumentaci, tak i databázoví specialisté potřebují ERD k tomu aby postavili databázi na silných základech.

ERD jsou součástí dokumentace a používají se zejména v ranných fázích projektu. Během životnosti databáze je ovšem často využijeme také. Pokud máme velký počet objektů v databázi, tak není jednoduché se v ní zorientovat. Nejeden analytik, report builder nebo dokonce stakeholder rád ušetří čas když uvidí se kterými objekty má pracovat, aby se dostal k tomu co potřebuje.

Tvoříme ER diagramy v SQL Server management studiu – no posuďte sami

Přiznám se, že diagramy v management studiu nedělám moc rád a využívám k tomu jiné tooly. Oproti třeba mysql klientovi Workbench působí feature v SQL Server management studiu jako slabý odvar. Je to takové nepřehledné a nenabízí to moc funkcionalit. Na základní přehled a datové modelování malých projektů však plně dostačuje. Samozřejmostí je tvorba description u tabulek a atributů, vytvoření cizích klíčů a změna některých vlastností tabulky přímo z diagramu.

1) ER diagramy najdete pod databází v položce Database diagrams

2) Po otevření okna s diagramem vybereme tabulky, které chceme v diagramu zobrazit. Dodatečně můžeme tabulky přidávat přes Add table z rozevíracího seznamu.

ER diagram

Závěrem hodnotíme

Jak vidíte, diagramy v SQL Server mají své místo i přes to, že tool má k dokonalosti daleko. Z diagramu nepoznáme cizí klíče – nevedou k nim spojnice a ani pole nejsou barevně odlišena. Pokud nemáte v tabulkách jmenné konvence, budete muset pátrat po cizích klíčích v systémových tabulkách. Kardinalita u ERD v omezené míře vidět také, ale mně osobně chybí možnost u vztahu 1:N definovat, jestli může být N prázdné, což zde nejde.

 

_______________________________________________________________________________________________
Intelligent technologies - podniková řešení a školení
Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.