SQL Server – Reporting services 2016

Poslední aktualizace:

O víkendu jsem se konečně dostal k instalaci MS SQL Server 2016 – Release candidate 3 a jako první jsem se zaměřil na novinky z oblasti Reporting services 2016. Microsoft nové reporting services prezentuje jako velkou věc plnou inovací. Působí atraktivně, přehledně a při bližším prozkoumání je patrná podobnost s Power BI (vizualizace, UI web portálu).

Hardwarové a softwarové požadavky na instalace jsou zde:

Reporting services 2016 Web portál

Novinek je celá řada. Mezi nejvýznamější patří nový webový portál nahrazující report manager ze starších verzí, defaultně na adrese domain/instance.

Reporting services 2016 web portal

SSRS 2016 web portal

Web portál slouží k uložení reportů, sdílených datasetů a datových zdrojů. Nově můžeme definovat i KPIs a mobilní reporty. KPI se vytvářejí rovnou ve webovém rozhraní a můžeme je zadat tzv. “na tvrdo” anebo je navázat na dataset, který si dopředu přípravíme a tím se z KPI stávají dynamické veličiny a mění se automaticky. KPI se používají v mobilních reportech a manažeři tak mají okamžitý přístup ke všem důležitým, přehledně zobrazeným metrikám.

Reporting services 2016 KPI detail

SSRS 2016 KPI detail

V rámci webového rozhraní máte v pravém horním rohu možnost stáhnout software potřebný k vývoji reportů.

  • Report builder
  • Mobile report publisher
  • Power BI desktop
  • Power BI mobile

Integrace s Power BI

Reporting services 2016 umí integrovat – zapinovat některé prvky reportů do Power BI dashboardů a využívá tím naplno potenciál SSRS (variabilita) i power bi (skvělá vizualizace a interaktivita) reportů. Vše co je potřeba udělat je:

  • V reporting configuration manageru registrovat report server s Power BI
Reporting services 2016 Power BI integration

SSRS 2016 Power BI integration

  • Připravit report (buď přes report builder nebo přes Data Tools) – já si připravil malý sales report přes napojení na volně stáhnutelnou SQL databízi Adventureworks, kterou jsem nainstaloval na SQL server 2016 Release candidate 3 (otestuju jakbude čas).
SQL Server 2016 Sales report

SSRS 2016 Sales report

  • Pomocí loga powerbi si zapinujete grafy do svého power bi dashboardu

Výrazně lepší vizualizace reportů

Výrazně se změnily i možnosti vizualizace reportů. Starší verze report builderu a Data tools byly co se týče možností vizualizace až do verze SSDT 2013 někde na úrovni Excelu 2010. Proto začaly být SSRS reporty některými uživateli výrazně méně oblíbenější než jiné, nastupující game changery (Power BI) a to i přes to, že toho SSRS v některých ohledech umí více.

Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..