SQL THROW zavolání výjimky – alternativa k RAISERROR a rozdíly

Před časem jsem zde na webu zveřejnil článek o RAISERROR příkazu, který vyvolá exception s tím, že jsme schopni přes severity (závažnost) ovlivnit, jestli skript bude nebo nebude pokračovat dále. Příkaz THROW je alternativní příkaz, který byl poprvé uveden v rámci SQL Server 2012.

Syntaxe THROW

Syntaxe THROW je v porovnání s RAISERROR jednodušší. Pro přehled zde napíšu syntaxi obou příkazů.

RAISERROR (msg ,severity, state)

vs

BEGIN TRY
  SELECT 1/0
END TRY
BEGIN CATCH
THROW [ { error_number | @local_variable },
        { message | @local_variable },
        { state | @local_variable } ]
       [ ; ]

END CATCH

Zatímto RAISERROR přijímá 3 argumenty, tak THROW se může (ale nemusí) volat samostatně – uvnitř  TRY/CATCH konstrukce. V případě, že se pokusíme THROW spustit jen tak, výsledkem bude chyba:

THROW excepltion

Mimo TRY/CATCH blok lze příkaz použít třeba takto

THROW 51000, 'The record does not exist.', 1;

5/5 - (1 vote)
Category: SQL příkazy Tags: ,

About Ing. Jan Zedníček - BI Developer, Finance controller

Jmenuji se Honza Zedníček a nejčastěji se se mnou v civilu můžete potkat v kancelářích Kentico Software v Brně, kde působím jako BI Developer. Částečně pracuji také jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let, ale Kentico je moje srdcovka ♡. Před tím jsem pracoval jako finanční controller třeba v Aero Vodochody, bankovnictví nebo jako manažer dluhopisového programu v investiční skupině Unicapital. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse »

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.