SQL TRIM, LTRIM, RTRIM funkce – očištění mezer z textu

By | 30.9.2018

Když se pár chytrých hlav z Microsoftu dá dohromady, může z toho vzniknout nějaké to vylepšení :). Jedním z těchto vylepšení, které přišlo s edici SQL Server 2017 je funkce TRIM. Tato funkce umožňuje na obou stranách nějakého textu (stringu) odstranit mezery.

Edice před SQL Server 2017 obsahovaly pouze funkce LTRIM A RTRIM

Dlouhodou dobu existovaly pouze tyto dvě funkce. Funkce RTRIM odstraňovala mezery pouze na pravé straně stringu a naopak LTRIM zase mezery nalevo. TRIM funkce nebyla. Proč nebyla implementována pouze 1 funkce, která by pokryla možnosti obou funkcí nevím.

Odstranění mezer na obou stranách textu v edicích před SQL Server 2017 pomocí RTRIM a LTRIM: Pokud chcete očistit mezery na obou stranách nějakého stringu, tak na nižších edicích musíte používat tento tvar:

SELECT RTRIM(LTRIM('       hodnota          '))

Tento zápis můžeme s příchodem nové funkce TRIM v SQL Server 2017 zjednodušit:

SELECT TRIM('       hodnota          ')

5/5 - (2 votes)
Category: RSS 1 Exclude SQL Funkce

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.