Úročitel (Budoucí hodnota) a složené úročení – Finanční matematika jednoduše | Excel

By | 20.6.2018

Opět pokračujeme v seriálu článků, které se věnují finanční matematice. Úročitel je výraz, se kterým se setkáte ve finančních počtech velmi často a to v případě složeného úročení. Složené úročení je způsob, kdy se nám připrané úroky připočítávají k jistině a v dalším období je úročena jak jistina, tak tyto připsané úroky za minulé období. Vložené finanční prostředky tedy nerostou lineárně jako v případě jednoduchého úročení, ale exponenciálně.

Úročitel (Budoucí hodnota) – obecný vzorec

Úročitel

kde:

 • Kn = zůstatek na konci období (po n obdobích)
 • K0 = vložená částka na začátku období
 • i = úroková míra
 • n = počet období
 • výraz (1+i)n je úročitel

Při složeném úročení získáme hodnotu finančních prostředků (investovaných jednorázově) za určité období s tím, že úročitel je označení pro výraz (1+i)n

Zadání příkladu – Výpočet budoucí hodnoty pomocí Úročitele

Zadání úlohy: Jaký bude zůstatek na našem termínovaném účtu po 5-ti letech, pokud na něj vložíme 100 000 Kč a úroková sazba činí 2 %?

Řešení:

úročitel a složené úročení v excelu

!!! Kdo je líný (v dobrém slova smyslu), tak může v Excelu jednoduše použít třeba funkci =BUDHODNOTA / FV a dostane se také na stejná čísla: =BUDHODNOTA(2%;5;;100000)

 

 

5/5 - (5 votes)
Category: Finanční matematika v Excelu

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

2 thoughts on “Úročitel (Budoucí hodnota) a složené úročení – Finanční matematika jednoduše | Excel

 1. Tom

  1. “připrané úroky” pokud opravdu neperete penize tak se jsou uroky spise “pripSane”
  2. vzorec s BUDHODNOTA dava v Excely z 2016 zaporny vysledek

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.