SSRS | Díl 4 – Vytváříme report v SSRS – Reporting services

Poslední aktualizace:

Podslední 3 díly tohoto seriálu byla řekněme přípravná fáze, ticho před bouří :). Po založení SSRS projektu, definici datového zdroje a datasetu se konečně můžeme udělat jednoduchý report v SSRS. Reporting services nabízí opravdu hodně nástrojů, pomocí kterých můžete vytvořit hezké a přehledné tabulky/grafy. Protože je tento seriál pro začátečníky a mírně pokročilé, tak nebudeme zatím dělat nic složitého.

Náš Dataset, který jsme vytvořili v minulém dílu (Díl 3 – Jak nastavit Dataset v SSRS) obsahuje prodejní data po produktech a produktových skupinách v jednotlivých letech/měsících. Vytvoříme si jednoduchou tabulku, která výsledek datasetu pouze zobrazí.

Jak vytvořit report v SSRS

Zopakuji, že po předchozí práci bychom měli při pohledu na náš projekt vidět následující stav:

1) Vytvoření tabulky v SSRS

Konečně se dostáváme k jádru pudla a věnujeme se vizualizaci dat. Strukturu každého reportu je dobré promyslet tak, aby byla pro uživatele přehledná. Na začátek bychom mohli vložit třeba přehlednou tabulku. Vizualizační nástroje se nachází v “Toolboxu” [1]. V toolboxu vybereme prvek tabulka (Table) a myší přetáhneme do prostoru reportu [2].

[1] Zobrazení Reporting Toolboxu

[2] Přetáhnutí tabulky do reportu

 

 

 

 

 

 

Tabulka je aktuálně bez vazby na data. Tabulce musíme “říct”, která data jsou pro ni relevantní => budou to samozřejmě data z našeho datasetu. Klikneme pravým tlačítkem do levého horního rohu tabulky a poté na vlastnosti tabulky (Tablix properities) [3]. Ve vlastnostech odkážeme v položce “Dataset name” na náš dataset [4]

[3] Vlastnosti tabulky

[4] Reference tabulky na dataset

 

 

 

 

 

 

Tabulka je nyní navázaná na data a teď stačí pouze v tabulce odkázat na pole v datasetu. To uděláte kliknutím do buňky tabulky kde se vám nabídne seznam polí z datasetu [5]. Postupně si tabulku naplníme odkazy na dataset a můžeme si pohrát s formátováním, funguje to podobně jako excel kde má každá buňka své vlastnosti. Postupně bychom se měli dopracovat k výsledku na screenu [6]

[5] Plnění tabulky přes referenci na dataset

[6] Připravená tabulka v reportu

 

 

 

 

 

 

Na to, jak výsledek naší práce vypadá, se můžeme podívat přes tlačítko Preview.

Report v SSRS

V dalším díle (Díl 5 – Nastavení parametru v SSRS) se podíváme na to, jak report nastavit na parametry tak, aby se nám nezobrazovala pokaždé celá tabulka, ale reagovala nám na vybrané podmínky zadané do parametrů reportu.

_______________________________________________________________________________________________
Intelligent technologies - podniková řešení a školení
Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.