SSRS | Díl 4 – Vytváříme report v SSRS – Reporting services

Poslední aktualizace:

Podslední 3 díly tohoto seriálu byla řekněme přípravná fáze, ticho před bouří :). Po založení SSRS projektu, definici datového zdroje a datasetu se konečně můžeme udělat jednoduchý report v SSRS. Reporting services nabízí opravdu hodně nástrojů, pomocí kterých můžete vytvořit hezké a přehledné tabulky/grafy. Protože je tento seriál pro začátečníky a mírně pokročilé, tak nebudeme zatím dělat nic složitého.

Náš Dataset, který jsme vytvořili v minulém dílu (Díl 3 – Jak nastavit Dataset v SSRS) obsahuje prodejní data po produktech a produktových skupinách v jednotlivých letech/měsících. Vytvoříme si jednoduchou tabulku, která výsledek datasetu pouze zobrazí.

Jak vytvořit report v SSRS

Zopakuji, že po předchozí práci bychom měli při pohledu na náš projekt vidět následující stav:

1) Vytvoření tabulky v SSRS

Konečně se dostáváme k jádru pudla a věnujeme se vizualizaci dat. Strukturu každého reportu je dobré promyslet tak, aby byla pro uživatele přehledná. Na začátek bychom mohli vložit třeba přehlednou tabulku. Vizualizační nástroje se nachází v “Toolboxu” [1]. V toolboxu vybereme prvek tabulka (Table) a myší přetáhneme do prostoru reportu [2].

[1] Zobrazení Reporting Toolboxu

[2] Přetáhnutí tabulky do reportu

 

 

 

 

 

 

Tabulka je aktuálně bez vazby na data. Tabulce musíme “říct”, která data jsou pro ni relevantní => budou to samozřejmě data z našeho datasetu. Klikneme pravým tlačítkem do levého horního rohu tabulky a poté na vlastnosti tabulky (Tablix properities) [3]. Ve vlastnostech odkážeme v položce “Dataset name” na náš dataset [4]

[3] Vlastnosti tabulky

[4] Reference tabulky na dataset

 

 

 

 

 

 

Tabulka je nyní navázaná na data a teď stačí pouze v tabulce odkázat na pole v datasetu. To uděláte kliknutím do buňky tabulky kde se vám nabídne seznam polí z datasetu [5]. Postupně si tabulku naplníme odkazy na dataset a můžeme si pohrát s formátováním, funguje to podobně jako excel kde má každá buňka své vlastnosti. Postupně bychom se měli dopracovat k výsledku na screenu [6]

[5] Plnění tabulky přes referenci na dataset

[6] Připravená tabulka v reportu

 

 

 

 

 

 

Na to, jak výsledek naší práce vypadá, se můžeme podívat přes tlačítko Preview.

Report v SSRS

V dalším díle (Díl 5 – Nastavení parametru v SSRS) se podíváme na to, jak report nastavit na parametry tak, aby se nám nezobrazovala pokaždé celá tabulka, ale reagovala nám na vybrané podmínky zadané do parametrů reportu.

Jak se vám líbil článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..