Začínáme s MS SQL Server Express

By | 26.2.2017

MS SQL Server existuje v mnoha edicích, ale kde začít? Nejlepší místo kde je edice, která je poskytována zdarma a to právě MS SQL Server Express splňuje. Tato edice je vhodná pro projekty malého rozsahu a jako nástroj pro seznámení se SQL Server. Edice SQL Server Express poskytuje kompletní databázový engine a samozřejmě podporuje manipulaci s daty přes jazyk T-SQL – jako v každé edici SQL Server. Pokud vás zajímají rozdíl mezi jednotlivými edicemi do hloubky, tak si můžete projít článek Instalace SQL Server 2016 – Plánování, HW a SW požadavky.

Funkce a omezení MS SQL Server Express

Tím možnosti Express samozřejmě nekončí. Má i řadu vestavěných nástrojů, například SQL Server Management Studio, Configuration Manager, Advance Query Optimizer, Service Broker, Průvodce Import / Export, Business intelligence development studio. Z rozšířených služeb jistě oceníte Reporting services a možnost alespoň částečně automatizovat ETL procesy pres Integration services. SSIS balíčky sice nejsou nahrát na server a pouštět přes Job Agent, ale používat je můžete ruční exekucí z aplikace Data Tools.

Jak vidíte, Express Vám toho dá v základu docela dost. Je ale zdarma a tak má i určitá omezení (Express 2016):

 • Omezení velikosti – MS SQL Server Express podporuje databáze s velikostí pouze do 10 GB
 • Paměť – můžete využít pouze 1 GB paměti
 • Procesor – můžete využít pouze 1 procesor, 4 jádra
 • Nelze využívat SQL Agenta (pro automatické pouštění jobů)
 • Analysis services (pro tvorbu OLAP) chybí
 • Neobsahuje SSIS katalogy (pro deploy SSIS balíčků na SQL Server)
 • Notifikační služby jako např dbmail, různé trigery
 • Maximální množství SQL Express instancí na jednom stroji je 50
 • High Availability chybí
 • Master data services chybí
 • další featury

Omezení je samozřejmě poměrně dost, ale chybí hlavně kovaným databázistům a developerům. Do začátku Vám určitě chybět nebudou. Express je kromě malých projektů vhodná edice pro naučení základů business intelligence (třeba pomocí článků na tomto webu). Chybí sice SSAS (Analysis services), ale SSRS (Reporting Services) jsou součástí. V rámci instalace si na stroj spolu s database enginem nainstalujete také Report server, kam se ukládají reporty, které vyrábíte přes nástroj Business intelligence Data Tools (BIDS). Tato edice je také bezvadná pro vyzkoušení práce s datovými zdroji (databázemi) napojenými do Excelu nebo třeba Power BI nástroji – Power Pivot, power query a power view (v poslední době jde tento tool do ústraní).

Závěrem – super začátek na seznámení s T-SQL a BI

Pokud se rozhodnete SQL Server Express používat, dostává se Vám do rukou dobrý nástroj, který plně dostačuje např. pro malý datamart jako úložiště dat pro reporting na měsíční nebo týdení frekvenci. Velmi jednoduše pak můžete vyrábět reporty (SSRS nebo power bi) napojené přímo na databázi a prezentovat vaše data managementu ve vizuální podobě s nulovými investičními náklady. Možnost řízení práv přes Active Directory je samozřejmá. Jako databáze pro malou aplikaci se také neztratí, nicméně pro větší projekty se nehodí.

SQL Server Express 2016 si můžete z webu Microsoft stáhnout zde a o novinkách v edici SQL Server 2016 se dočtete v článku zde. Microsoft SQL Server Data Tools – Business Intelligence for Visual Studio 2013 je ke stažení z webu Microsoft zde

 

3.9/5 - (18 votes)
Category: MS SQL Server

About Jan Zedníček

Jmenuji se Honza Zedníček a působím jako freelancer. Tuto práci dělám pro různé firmy již přes 5 let. Před tím jsem dlouhou dobu pracoval také jako finanční controller, analytik a finanční manažer pro společnosti z oblasti bankovnictví a výroby. Po práci si rád zahraju tenis, volejbal, šachy, zajdu do posilovny a rád ochutnávám dobré rumy. Svoje znalosti se snažím zapisovat na tento web - abych je nezapomněl (působením rumu ^^) a sloužily i někomu dalšímu. Nebojte se položit dotaz nebo reagovat do komentáře. Přihlašte se do naší nové Excel facebook skupiny Excel CZ/SK diskuse » Mou webovou prezentaci najdete na webu https://janzednicek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.